ANASAYFA KURUMSAL HİZMETLERİMİZ REFERANSLAR KALİTE DANIŞMANLIĞI DUYURULAR İLETİŞİM
 
Duyurularımız
Adınız & Soyadınız  
 
E-Posta Adresiniz  
E-Bülten
Referanslarımız
HİZMETLERİMİZ / Tasarım / Tasarım İtirazları
Ülkemizde tasarım tescil sisteminde incelemesiz sistem uygulanmaktadır. Türk Patent Enstitüsü tasarım başvurularını , başvuru için gerekli belgelerin var olup olmadığı ve dosyanın şekli açıdan doğru olup olmadığı açısından incelenmekte ve eksiklik yoksa yayınına karar verilmektedir.

Yayınlanan tarihinden itibaren altı ay içerisinde gerçek veya tüzel kişiler ile ilgili meslek kuruluşları tasarım tescil belgesinin verilmesine karşı Enstitü nezdinde itirazda bulunabilir.
Tescil başvurusu yapılan tasarımlar yenilik ve ayırt edici nitelik kriterleri açısından incelenmediği için, üretim konularıyla ilgili yayınlanan tasarımları takip etmek ve gerektiğinde itirazda bulunmak bütün firmaların , haksız tescillerden firmalarını korumak için yapmaları gereken önemli konulardır.

Firmaların yayınlanan tasarım bültenlerine abone olup, sektörleri ile ilgili tasarımları takip etmeleri, hem sektörlerindeki yenilikleri takip etmeleri ve tasarım geliştirmelerinde yararlı olacak , hem de rakipleri tarafından yenilik ve ayırt edici nitelikleri olmayan tasarımların tescil edilerek , kendi üretimlerinin engellenmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalmayacaklardır.

1995 yılında 554 Sayılı KHK ile başlayan Endüstriyel Tasarım korumasında binlerce tasarıma , ilgili firmalar ve meslek kuruluşları tarafından itirazlar yapılmış ve yüzlerce tasarım yenilik özelliği bulunmadığı gerekçesiyle iptal edilmiştir.

İtiraza konu tasarım için tescilin devamı veya iptali konusunda verilecek karar Yeniden İnceleme Değerlendirme Kurulu'nda alınır. Yeniden İnceleme Değerlendirme Kurulu'nda, itiraz ekinde sunulan itiraz dilekçesi ve belgeler doğrultusunda karar verilmektedir. İtiraza konu tasarımın yıllardır piyasada var olduğunun bilinmesine rağmen eğer bu durum itiraz ekinde herhangi bir belge ile ispatlanamaz ise, tescilin devamı yönünde Yeniden İnceleme Değerlendirme Kurulu'nda karar alınmaktadır.

İtiraz eden, itirazını yazılı belgelerle ispatlamak zorundadır. Örneğin ; bir tasarımın daha önce bir katalogda , broşürlerde yer aldığı belirtiliyorsa, bu katalog, broşür gibi tasarımın yeni olmadığını ispatlayan tarihli belgelerle ispat edilmesi gerekmektedir
Anasayfa | Kurumsal | Hizmetlerimiz | Referanslar | Kalite Danışmanlığı | Duyurular | İletişim

Başakşehir Mah. Toros Cad. No:1 K:3 D:29 Arterium 4. Kısım Başakşehir/İstanbul / Tel : 0212 578 15 08